5 rozwojowych zabaw w domu

Dzieciństwo to czas, w którym frajdę potrafią sprawić nawet najprostsze zabawy. Także one mogą rozwijać Twoje dziecko i pozytywnie wpłynąć na integrację sensoryczną, rozwój motoryczny czy budowanie relacji opartej na zaufaniu. Oto kilka z nich.

Naleśniczek

Połóż koc na ziemi. Zaproś dziecko do położenia się na kocu wzdłuż jego brzegu. Zacznij delikatnie zwijać “naleśnika”, turlając ostrożnie dziecko po kocyku, aż całkowicie będzie owinięte – oczywiście nie za ciasno. Kiedy naleśnik będzie zwinięty, zacznij turlać dziecko w drugą stronę, odwijając je aż do pozycji wyjściowej. Stymulacja czucia głębokiego zaliczona!

Huśtawka

Jeśli masz taką możliwość, zawieś w domu huśtawkę. Nawet najprostsza, zwykła huśtawka, to dobry trening równowagi i koordynacji wzrokowo-ruchowej, nie mówiąc nawet o zabawie, którą dostarcza dziecku.

Lawa

Ułóżcie ścieżkę z poduszek. Mogą być różnej wielkości i miękkości. Najlepiej robić to na dywanie, dużym kocu lub upewnić się, że poduszki są wystarczająco duże i stabilne. Możecie użyć także specjalnie dedykowanych takim zabawom obiektów sensorycznych (pufa masująca, fistaszek). Zachęć dziecko do przebiegania i przeskakiwania tej trasy.

Możecie udawać, że podłoga jest lawą lub wodą i nie można jej dotknąć – klasyka gatunku. Adrenalina, dobra zabawa i trening równowagi gwarantowane!

Zgadywanka

Przygotuj kilka przedmiotów o różnym kształcie, wielkości i fakturze. To może być np. piórko, drewniany klocek, kauczukowa piłka, pluszowy miś – to, co masz pod ręką. Zasłoń dziecku oczy lub każ je zamknąć i poproś o zgadywanie kolejnych przedmiotów. Ta prosta zabawa świetnie buduje zaufanie oraz stymuluje układ dotykowy dziecka.

Szef kuchni

Zabawa w zgadywankę, ale kulinarną. By otworzyć dziecko na nowe smaki i zapobiec problemom z wybiórczym jedzeniem, zapoznawaj je z nowymi strukturami, konsystencjami i smakami. Przygotuj rozmaite degustacyjne kąski, na przykład kawałki owoców (w tym egzotycznych), warzyw, różne kasze. Zasłoń dziecku oczy i poproś o degustowanie twoich potraw z bufetu.

Dziecko będzie miało szansę zbudować upodobania kulinarne w oderwaniu od na przykład nieapetycznego wyglądu danej potrawy.

Wartościowy czas spędzony z dzieckiem to kluczowy element budowania silnego i zdrowego związku między rodzicami a dziećmi. Nie chodzi tutaj tylko o to, żeby spędzać czas razem, ale o jakość tego czasu – koncentrowanie się na dziecku i angażowanie się w aktywności, które są dla niego ważne.

Check out similar topics

Related Posts