Jakie są zalety technik motywacyjnych? Dlaczego warto je stosować?
Zaletą technik motywacyjnych jest to, że dają poczucie sprawczości. Nawet, jeżeli rezultatów nie widzimy od razu. Bardzo ważnym aspektem technik motywacyjnych jest to, że człowiek ma świadomość tego, że to od niego zależy decyzja, działanie i wdrożenie. Oczywiście idealnie byłoby, gdyby to wystarczyło. Ale każdy ma inne doświadczenia i potrzeby.
Wady technik motywacyjnych? Nie na wszystkich działają!
Czy techniki motywacyjne są dla każdego wystarczającym bodźcem, by odnaleźć się w każdej sytuacji? Wystarczą, by poczuć lepiej i być produktywnym?
Niestety, to nie takie proste. Należy pamiętać, że nie istnieje złoty środek na motywowanie każdego człowieka. Nie ma metody, techniki czy narzędzia, które daje 100% pewności, że zastosowanie któregoś z nich zaowocuje maksymalną produktywnością.
Motywacja to bardziej skomplikowany stan i aby została na dłużej, należy poświęcić jej więcej uwagi. Każdy człowiek może mieć inne potrzeby. To, co działa idealnie dla jednej osoby, może być nieskuteczne dla drugiej. Na motywację i sprawczość składa się więcej czynników, niż po prostu poklepanie po plecach i zachęta do wytężonej pracy. O metodzie małych kroczków i poczuciu sprawczości pisaliśmy tutaj, warto przypomnieć sobie ten tekst w kontekście motywacji.
Kiedy techniki motywacyjne wystarczą, a kiedy warto zwrócić się po specjalistyczną pomoc? Jakie symptomy powinny być dla nas sygnałem?
Odpowiedź może wydawać się prosta. Techniki motywacyjne są wystarczające, jeżeli odczuwamy ich pozytywny efekt. Jeśli korzystamy z konkretnych narzędzi i robimy to, co sobie założyliśmy, osiągamy cel.
Czyli dla nas działają.
Niestety, to nie zawsze takie oczywiste. Czasem warto zastanowić się nad tym i pomyśleć, po czym możemy poznać, że jednak potrzebujemy wsparcia. I idąc dalej – jakiego.
Ludzie bardzo często czują, że pewnym sytuacjom czy stanom nie są w stanie sprostać samodzielnie. To przeczucie, którego nie wolno ignorować. Dostęp do wszelkich specjalistów jest coraz powszechniejszy. W końcu ustępuje też wstyd i tabu, którymi owiane były pomoc psychologa, psychiatry, coacha i innych specjalistów. Dostęp do informacji i normalizacja metod pomocowych ułatwiają decyzję o skorzystaniu ze specjalistycznego wsparcia.
Kiedy warto pomyśleć o wsparciu coacha?
Jeżeli oczekujemy pomocy w budowaniu samoświadomości, odkrywaniu własnych potencjałów. Trener pomoże wyposażyć się nam w narzędzia i praktykę. Natomiast jeśli zauważamy u siebie niepokojące sygnały, warto przyjrzeć się bliżej tym stanom. To może być lęk, mentalna “kula u nogi” utrudniająca funkcjonowanie albo ogrom indywidualnych, nieujętych tu aspektów – wówczas dobrze być otwartym na pomoc terapeutyczną.
Coś, co dla jednej jednostki nie stanowi problemu, dla drugiej może być dużym obciążeniem, porównywanie się do innych nie jest miarodajne. W celu zatroszczenia się o siebie, warto udać się na konsultację. Może to być coach (coachowie posiadają kompetencje umożliwiające ocenę, czy daną osobę prowadzić mogą oni, czy wymaga skierowania do np. psychologa). Można udać się także do lekarza rodzinnego, który może pomóc w określeniu specjalisty, którego potrzebujemy. Oczywiście po diagnozę poleca się także kierować bezpośrednio do specjalisty, np. psychologa.
Niezależnie od tego, gdzie skierujemy pierwsze kroki w trosce o siebie, najważniejsze jest to, by je po prostu wykonać.
Tekst powstał we współpracy z Agnieszką Deja.