Martin Seligman z uniwersytetu Pensylwanii długo pracował nad badaniem szczęścia. Wszakże każdy ma inną definicję szczęścia, jednak badacz wyłonił kilka najważniejszych aspektów, które według niego mają największy wpływ na kształtowanie naszego dobrostanu.
Pozytywne emocje: to umiejętność kultywowania pozytywnych emocji, takich jak radość, wdzięczność, miłość i zadowolenie, jest niezbędne dla ogólnego dobrego samopoczucia. Polega na patrzeniu na świat w sposób bardziej optymistyczny, zamiast pogrążania się w tak zwanym “dołku”. Chodzi o skoncentrowanie się i docenianie pozytywnych aspektów życia – bycie wdzięcznym za to co już się ma. Dbanie o swoją sferę mentalną i zdrowie fizyczne oraz delektowanie się przyjemnymi doświadczeniami.
Zaangażowanie: odnosi się do głębokiego zanurzenia się w działania, które zapewniają poczucie tzw. “flow”. Pojawia się to, podczas gdy jesteśmy pochłonięci jakąś czynnością do tego stopnia, że czas zaczyna umykać przez to jak bardzo to, co robimy, daje nam poczucie spełnienia; czy będzie to sport, pieczenie ciast, a może szydełkowanie. Odnalezienie takich zajęć jest możliwe nawet w pracy – czasem pojawi się szczególnie ciekawy projekt, który nie “męczy”, a sprawia, że chce nam się bardziej.
Relacje: budowanie i utrzymywanie pozytywnych więzi z ludźmi ma kluczowe znaczenie dla dobrego samopoczucia. Pozytywne relacje z rodziną, przyjaciółmi, czy posiadanie poczucia przynależności do danej społeczności, mogą zapewnić wsparcie, bliskość, miłość i bezpieczeństwo. Każdy z nas potrzebuje chwili samotności, jednak jesteśmy istotami społecznymi – zakorzeniona jest w nas potrzeba pielęgnowania relacji międzyludzkich.
Znaczenie: Posiadanie poczucia sensu i celu w życiu jest niezbędne dla dobrego samopoczucia. Obejmuje zrozumienie swoich wartości, celów i tego, w jaki sposób nasze działania przyczyniają się do czegoś większego niż my sami. Znalezienie sensu może pojawić się dzięki osobistym relacjom – dla niektórych będzie to spełnianie się jako rodzic, dla innych posiadanie wysokiej pozycji w pracy, ale też przekonania duchowe lub religijne lub wkład w społeczeństwo w znaczący sposób.
Osiągnięcia: Wyznaczanie i osiąganie celów, zarówno dużych, jak i małych, jest istotne w celu zapewnienia poczucia spełnienia i zwiększenia poczucia własnej wartości. Świętowanie osiągnięć, uczenie się na porażkach i ciągłe wyznaczanie nowych celów prowadzi do rozwoju osobistego, przyczynia się do poczucia dumy oraz spełnienia w życiu.