Czytanie przed pójściem spać ma wiele korzyści, które mogą znacząco wpłynąć na nasze doświadczenia podczas nocnego odpoczynku. Dlaczego więc warto włączyć tę praktykę do naszej codziennej rutyny?
Relaks dla umysłu i ciała
Czytanie przed snem to doskonały sposób na rozluźnienie się po długim dniu. Wchodząc do świata opisywanego w książce następuje reset. Uspokajają się myśli, zapominamy o codziennych zmartwieniach i stresach. To moment pewnego rodzaju ukojenia, kiedy to możemy oderwać się od rzeczywistości i całkowicie zrelaksować zarówno umysł, jak i ciało.
Poprawa jakości snu
Wybranie lektury ponad rozpraszacze typu telefon komórkowy może mieć znakomite efekty w poprawie jakości snu. Wpatrywanie się w ekran skutkuje problemami z zapadnięciem w sen, jako że dajemy wówczas mylące sygnały do mózgu przez ekspozycję na niebieskie światło. Specjaliści z Brigham & Women’s Hospital w Bostonie przeprowadzili badania, które wykazały, że czytanie książek przed snem nie zaburza rytmu dobowego.
Budowanie rutyny
Czytanie przed snem może stać się częścią naszej codziennej rutyny, co pomaga naszemu ciału i umysłowi przygotować się do odpoczynku. Nasz organizm po prostu lubi rutynę, a czytanie może stać się sygnałem, że nadszedł czas na spanie. Dzięki właśnie takim regularnym nawykom przed snem dajemy sobie możliwość zrelaksowania się i uniknięcia trudności z zasypianiem, co w efekcie przekłada się na ogólne dobre samopoczucie i zdrowie.
Rozwijanie wyobraźni
Czytanie pobudza wyobraźnię i pozwala nam uciec do innych światów, zwiedzać nieznane miejsca i poznawać fascynujących bohaterów. To doskonały sposób na budowanie wyobraźni, zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Proces ten jest niezwykle cenny ze względu na stymulowanie mózgu do tworzenia obrazów, poszerzania horyzontów myślowych i pomaganiu w rozumieniu perspektyw innych osób.
Czas dla siebie
Poświęcenie chwili na czytanie we własnym towarzystwie stanowi oddech od codziennego pośpiechu i obowiązków. To chwila, kiedy możemy zregenerować siły, zrelaksować się, zrozumieć siebie lepiej i znaleźć wewnętrzny spokój. Taki czas pozwala nam naładować baterie, dbać o swoje zdrowie psychiczne oraz zachować równowagę obowiązkami a rozrywką. To inwestycja w nasz dobrostan.